BİLGİEVİ ÖĞRENCİLERİNDEN SINIRLARI AŞAN SATRANÇ TURNUVASI!

          Bu turnuva biraz başka, çünkü satranç kulübünde satranç oyunun tarihini öğrenen öğrenciler için yaz tatili daha güzel geçiyor!

 

      Eskiden Dünya Satranç şampiyonası maçları futbol maçları gibi heyecanla takip edilirdi. Radyodan dinlenen satranç turnuvaları tıpkı haberler gibi kaçırılmazdı. Okyanuslar ötesinden mektupla, telgrafla oynanan satranç maçları aylar, yıllar sürerdi. Çünkü satranç sadece bir  oyun değil, aynı zamanda düşünce gücünün en klâs halinin çarpışmasıydı.

 

             Cemil Meriç Bilgievi Satranç Kulübü öğrencileri,  oynadıkları oyunun bilinciyle hareket ediyor. Satranç kulübüne üye olan öğrenciler ilk önce satrancın tarihini öğreniyor.  Yaz tatili sebebiyle farklı yerlerde olan öğrenciler kulüplerinden ve arkadaşlarından ayrılamıyor. Oyunlarından, sosyal ortamlarından vazgeçemeyen  ve sanal satranç oyunlarını tercih etmeyen öğrenciler, mekanların farklı olmasına aldırış etmeden geçmişin izlerini süren bir yöntem geliştirdi.

                   Böylece geçmiş yıllarda satranç ustalarının uzak mesafede yaptığı ve aylar, yıllar süren satranç maçlarını, öğrencilerimiz modern çağa uydurarak gerçekleştirdi. Tatile giderken satranç takımını yanına alan öğrenciler, rakipleriyle mesaj yoluyla satranç oynamaya devam ediyor, birbirleriyle fotoğraflarını paylaşarak eğlenceli vakit geçiriyorlar.  Bu yöntemle satranç oynamak her ne kadar zaman alsa da sınırları aşan, hayal ve düşünce gücüne inanan öğrencilerimiz mesaj beklerken sabretmeyi de öğreniyor